BOKA SEGLARSKOLA HÄR
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Lerums Segelsällskap
Fotboll
Less Klubbmästare
 

 

 

 LESS klubbmästare genom  åren

 Rev. 2011-03-08    

  ------  =  ingen mästare korades i denna klass detta år.

 

År Klubbmästare Optimist totalt Bästa optimist- flicka totalt
2011    
2010 Andrea Dubois Andrea Dubois
2009 Andrea Dubois Andrea Dubois
2008 Sofia Helmroth Sofia Helmroth
2007 Sofia Helmroth Sofia Helmroth
2006 Sofia Helmroth Sofia Helmroth
2005 Carl-Fredrik Fock Sofia Helmroth
2004 Victor Abenius Sara Engström
2003 Andreas Knoop Sofie Ortgren
2002 Andreas Knoop Sara Engström
2001 Emil Cedergårdh Sara Engström
2000 Emil Cedergårdh Johanna Knoop
1999 Karin Söderström Karin Söderström
1998 Karin Söderström Karin Söderström
1997 Ingrid Söderström Ingrid Söderström
1996 Karin Söderström Karin Söderström
1995 Daniel Stoor Ingrid Söderström
1994 Daniel Stoor Karin Almqvist
1993 Karin Almqvist Karin Almqvist
1992 Andreas Fröberg Linda Härsjö
1991 Karin Wallin Karin Wallin
1990 Karin Wallin Karin Wallin
1989 Karin Wallin Karin Wallin
1988 Johan Larsson Charlotte Eliasson
1987 Hans Gustavsson Maria Rutgersson
1986 Mattias Rahm Karin Björsander
1985 Mattias Rahm Anna Rutgersson
1984 Ola Björsander Anna Rutgersson
1983 Stefan Rahm Kristina Zacharoff
1982 Ola Björsander Kristina Zacharoff
1981 Henrik Wallin Marie Börjesson
1980 Peter Nilsson Anna Engström
1979 Thomas Rahm Annika Melin
1978 Johan Engström Lotta Otterstedt
1977 Kristina Waller Kristina Waller
1976 Ulf Sjöberg Katarina Wigart
1975 Hans Nyberg Kristina Waller
1974 Lars Engström Kristina Waller
1973 Bo Sundestrand -------
1972 Roger Haglund -------
1971 Lars Engström -------
1970 ------ -------
1969 ------ -------

 

 

År Klubbmästare Grön Grupp (Optimist A) Klubbmästare Blå Grupp (Optimist B) Klubbmästare Röd grupp (Optimist C) Klubbmästare
Optimist O Utgått
2011        
2010 Philip Berlin Nils Pettersson Rapp Andrea Dubois ------
2009 David Marby Carl Folkesson Andrea Dubois ------
2008 Oscar Engström Andrea Dubois Sofia Helmroth -------
2007 Lovisa Almhagen Andrea Dubois Sofia Helmroth -------
2006 Hannes Westberg Sofia Helmroth ------- -------
2005 Albin Bergh Sofia Helmroth Carl-Fredrik Fock -------
2004 Marcus Karnemo Victor Abenius Carl-Fredrik Fock ??
2003 Jonatan Viker Oskar Cedergårdh Andreas Knoop Niklas Tiedje
2002 Matilda Wikman Sara Engström Andreas Knoop Marcus Karnemo
2001 Joakim Rinman Alexander Abenius Emil Cedergårdh Joacim Croy
2000 Sara Engström Emil Cedergårdh ------ Marcus Mybeck 
1999 Fredrik Alfredsson Emil Cedergårdh Karin Söderström Sara Engström 
1998 Emil Cedergårdh Fredrik Skoglund Karin Söderström Richard Agrenius
1997 Filip Fornander Joakim Hallgren Ingrid Söderström -------
1996 Anna Kjellberg Karin Söderström Kristin Olsson Nicklas Packedorff
1995 Lisa Göthberg Ingrid Söderström Daniel Stoor Kristel Almqvist
1994 Jonas Carlsson Daniel Stoor ------ Mikael Johansson
1993 Ingrid Söderström Karin Almqvist ------ Jonas Carlsson
1992 Daniel Stoor Andreas Fröberg Martin Larsson Ingrid Söderström
1991 Linda Härsjö Andreas Fröberg Karin Wallin Daniel Stoor
1990 Mikael Stoor Samuel Fernström Karin Wallin -------
1989 Manuela Mårdeland Karin Wallin Pontus Meijeer Johan Rylander
1988 Henrik Cajselius Johan Larsson Johan Gustavsson Andreas Fröberg
1987 Martina Andrén Johan Gustavsson Hans Gustavsson -------
1986 Maria Rutgersson Peter Derenius Mattias Rahm -------
1985 Hans Gustavsson Måns Larsson Mattias Rahm -------
1984 Måns Larsson Erik Hulegård Roger Karlsson -------
1983 Pernilla Jansson Magnus Olbäck Stefan Rahm Penilla Jansson
1982 Tomas Nilsson Ola Björsander ------- Tomas Nilsson
1981 Johan Röök Henrik Wallin ------- Johan Röök
1980 Linus Lundberg Peter Nilsson Thomas Rahm Linus Lundberg
1979 David Rendefors Lars Zacharoff Thomas Rahm David Redefors
1978 Hans Ribberström Thomas Rahm Johan Engström -------
1977 Stefan Rahm Thomas Rahm Kristina Waller  
1976 Fredrik Waller Ulf Sjöberg Anders Carlsson  
1975 Joakim Wertsén Hans Nyberg Lars Engström  
1974 Klas Nilsson Lars Engström -------  
1973 Lars Wedenmark Bo Sundestrand -------  
1972 ------- ------- -------  
1971 ------- ------- -------  
1970 ------- ------- -------  
1969 ------- ------- -------  

 

 

År Klubbmästare
E-jolle
Klubbmästare
Laser
Klubbmästare
Laser-Radial
Klubbmästare
Zoom- 8
2011        
2010 Carl-Fredrik Fock Eric Alfredson ------ ------
2009 Marcus Karnermo Markus Mybeck Claes-Göran Rylander -------
2008 Carl-Fredrik Fock Rickard Croy ------ -------
2007 Oskar Cedergårdh Markus Mybeck   -------
2006 Rickard Croy Peter Knoop   Markus Karnemo
2005 Andreas Knoop -------   Nicklas Göthberg
2004 Emil Cedergårdh ??   ??
2003 Anna Kjellberg Rickard Fornander   -------
2002 Kristoffer Ternström Stefan Agrenius   -------
2001 Daniel Stoor Claes-Göran Rylander   -------
2000 Daniel Stoor Rickard Fornander   -------
1999 Anna Kjellberg Stefan Agrenius   -------
1998 David Augustsson Linus Augustsson   -------
1997 David Augustsson -------   -------
1996 Daniel Stoor -------    
1995 Mikael Stoor -------    
1994 Mattias Rahm -------    
1993 Lotta Wahl -------    
1992 Mattias Rahm -------    
1991 Dennis Stridh ------    
1990 Stefan Rahm ------    
1989 Ola Björsander ------    
1988 Ola Björsander ------    
1987 Ola Björsander ------    
1986 Stefan Rahm ------    
1985 Stefan Rahm ------    
1984 Thomas Rahm ------    
1983 David Bourghardt Anders Carlsson    
1982 Lars Engström Thomas Moss    
1981 David Bourghardt Jens Sjöberg    
1980 Anders Carlsson Håkan Abenius    
1979 Lars Engström Ola Bartholdsson    
1978 Anders Carlsson Lars Martin    
1977 Anders Carlsson Peter Wiklund    
1976 Dan Johansson Anders Wimby    
1975 Peter Olsson -------    
1974 Peter Olaison -------    
1973 Peter Olaison -------    
1972 Per Larson -------    
1971 -------      
1970        
1969        

 

 

År Klubbmästare
2-krona
Klubbmästare
Snipe
Klubbmästare
Feva
2011      
2010 ------- ------ ------
2009 ------- ------ Sofia Helmroth, Jonatan Viker
2008 ------- ------ ------
2007 ------- ------  
2006 2x Wedenmark ------  
2005 3x Wedenmark ------  
2004 ?? ------  
2003 Anders Månsson ------  
2002 ------- ------  
2001 Lars och Lena Engström ------  
2000 Lars Engström Peter Knoop Johan och Claes-Göran Rylander  
1999 Lars Engström Peter Knoop ------  
1998 ------- Johan och Claes-Göran Rylander  
1997 ------- ------  
1996   Björn Alm, Kristina Röök  
1995   Alf Härsjöö, Birger Svensson  
1994   Björn och Anders Danielsson  
1993   Lennart Röök, Per Anders Åkerström  
1992   Per-Erik Johansson, Anett Sjöö  
1991   Bo Sundestrand, Lars Zacharoff  
1990   Leif Andersson, A Björling  
1989   Kristina Röök, Johan Röök  
1988   Kristina Röök, Johan Röök   
1987   -------  
1986   -------  
1985   ------  
1984   ------  
1983      
1982      
1981      
1980      
1979      
1978      
1977      
1976      
1975      
1974      
1973      
1972      
1971      
1970      
1969      

 

 

År Klubbmästare
Mirror
Klubbmästare
OK-jolle
Klubbmästare
Flipper
2011      
2010      
2009      
2008      
2007      
2006      
2005      
2004      
2003      
2002      
2001      
2000      
1999      
1998      
1997      
1996      
1995      
1994      
1993      
1992      
1991      
1990 -------    
1989 -------    
1988 Kristina Zacharoff, Penilla Jansson    
1987 Göran Algurén, Kenneth Cajselius    
1986 Göran Algurén, Kenneth Cajselius    
1985 Kristina Zacharoff, Anna Engström    
1984 Bo Sundestrand, Anki Bergstrand    
1983 Anette Johansson, Anki Bergstrand    
1982 Mats och Ulrika Howing    
1981 Bengt-Åke och Annika Andersson    
1980 Charlotte Greppe, Mia Persson   -------
1979 Martin Persson, Jerry Johansson   Mats Henriksson, Erik Waller
1978 Joakim och Susanne Boman   Bengt Nordén, Martin Bergstrand
1977 Bo och Lennart Sundestrand ------- Johan och Magnus Strömberg
1976 Bo och Lennart Sundestrand Stig Norlin Bengt Nordén, Martin Bergstrand
1975 Bo och Lars Sundestrand Per-Erik Abenius -------
1974 Esbjörn Hillberg, Rune Johansson Per-Erik Abenius  
1973 Bengt och Fredrik Waller Per-Erik Abenius  
1972 Stig Ahlberg, Ola Rapphed Per-Erik Abenius  
1971 Jan Redig, Peter Johnsson Stig Norlin  
1970 ------- -------  
1969 ------- -------  

 

 

År Klubbmästare
420 och 470
Klubbmästare
Triss-jolle
Klubbmästare
Brädor
2011      
2010 -------   Niclas Göthberg, Kona One
2009

420 Peter Helmroth och Joakim Viker

  Niclas Göthberg, Kona One
2008      
2007      
2006      
2005      
2004      
2003      
2002      
2001      
2000      
1999      
1998      
1997      
1996      
1995      
1994      
1993      
1992      
1991      
1990      
1989      
1988     -------
1987     Peter Sörensen, div 2-bräda
1986     Peter Sörensen, div 2-bräda
1985     -------
1984     Anders Göthberg, div 2-bräda
1983     Anders Göthberg, div 2-bräda, Bert Andréasson, div 1-bräda
1982     Peter Hanisch,     div 2-bräda, Bert Andréasson, div 1-bräda
1981     Ulf Hanisch         bräda 
1980 -------   Peter Hanisch     bräda 
1979

470

Dag Ohlsson,       Martin Bergstrand

------ Peter Hanisch     bräda 
1978     Peter Hanisch     bräda 
1977   ------ --------
1976   Johan och Kristina Bengtsson  
1975   Hans och Håkan Otterberg  
1974   ------  
1973   Joachim Sundberg, Håkan Johansson  
1972   Martin och Anders Wimby  
1971   ------  
1970      
1969      

 

 

Kort förklaring till LESS rankingsystem för vandringspriserna i optimistklassen.
Optimist A: A-rankade juniorer är de seglare som inte har seglat så länge.
Optimist B: B-rankade juniorer är de seglare som har börjat tävla på externa regattor och regionkval.
Optimist C: C-rankade juniorer är våra mest erfarna optimistseglare som seglar rikskval och är med på mästerskap.

Less Vandringspriser KM:

 

1. Bästa Opt flicka - 2. E-jolle - 3. Opt B - 4. Opt A - 5. Klubbmästare Opt - 6. Laser - 7. Opt C

 
Less Facebook sida
Bli medlem i Less
Våra sponsorer